czwartek, 26 maja 2011

Trzepanie sakiewki

Opisywałem wcześniej formację 1,2,3,4, okazało się, że rynek jest na tyle spekulacyjny iż wykreował w naszej formacji dodatkowo 5 i 6 punkt. Grunt, że ceny oparły się na ograniczeniach lekko je naruszają, jednak jak widać wszystko jest pod kontrolą, przynajmniej na razie. Dziś chciałbym zwrócić uwagę na obserowowaną od jakiegoś czasu formacje odwróconej głowy z ramionami, może delikatnie naciągam rzeczywistość pod swoje analizy, jednak z większym prawdopodobieństwem licze na wybicie z wcześniej wspomnianej formacji kanału spadkowego, co umożliwia zasięg ORGR.
Pod spodem wskaźnik impetu wskazuje 3 punktową mocną dywergencję z wykresem, zaznaczoną różowa linią, teraz należy oszacować prawdopodobieństwo wybicia górą bądź zanegowanie formacji.
Wiadomo, że tylko historycznie możemy stwierdzić czy ta obserwowana formacja została dobrze przez nas odczytana i czy właściwie to było to o co nam chodziło. Istotniejszym wskaźnikiem jest tu nie tyle geometria tej formacji co rozkładające się na niej wsparcia i opory. Szczególnie istotne sa poziomy które najpierw są wsparciem, później oporem lub na odwrót. Pamiętajmy, ze wsparcie lub opór jest poziomem psychologicznym, tworzy się gdy część inwestorów historycznie traci lub zarabia na tych ograniczeniach.
Dodatkowo można wspomnieć o dwóch podejściach:
1. Gdy cena uderza w opór narusza go robiąc małe wyrwy, aż wreszenie załamuje się i jest pokonywany.
2. Cena uderzająca w poziom wsparcia każdym uderzeniem utwardza go, a później odbija się.
Obydwie teorie są w porządku, zgadzam sie, jednak zastrzeżeniem jest tu siła rynku czyli sentyment, jeśli inwesotrzy są na tyle zdeterminowani różnymi czynnikami by sprzedawać, to nie powstrzyma ich często najtwardsze wsparcie.

S&P 500 H1:

1 komentarz:

  1. Cena dała sygnał wybicia z formacji w górę, zobaczymy jak zareagują na to traderzy w USA w ciągu sesji, jeśli dokonają korekty, to myślę, że będzie to dobry moment na uzupełnienie pozycji paroma lotkami.

    OdpowiedzUsuń