sobota, 9 października 2010

Podsumowanie tygodnia

Może się wydawać, że jest to moment w którym rynek postanowił zmienić sentyment, ale może być to mylne oczekiwanie. W zależności jaką metodą badania rynku inwestor się posługuje (edge) może ona dawać różne sygnały. Uważam, że dotychczasowe tendencje są zagrożone w małym stopniu. Nie ma silnych sygnałów, żeby umocnić obóz niedźwiedzi. Faktem jest, jak już pisałem, że podchodzę z większą rezerwą do kolejnych wzrostów, z uwagi na ogólny charakter zjawiska np. nagonka w mediach. Z doświadczenia wiem, że październik jest trudnym momentem do inwestowania, w szczególności po tak dobrych wakacjach.
S&P 500 wykonał nowy szczyt i wybił się z tygodniowej konsolidacji, nie wróżę tu fajerwerków, ale póki nie ma mocnych sygnałów negatywnych, więc long:short ratio pozostaje w portfelu 2:1 (większym lotem obstawiam wzrosty niż spadki)
Korelacja ryków surowcowych z dolarem ma znaczenie w przypadku pary eurusd oraz złota. Dolar jest walutą od której następuje totalny odwrót, jakiś czas będzie to mieć miejsce, póki cała nagonka nie osiągnie ważnego ekstremum. Jednak jest to waluta rezerwowa i cierpią na tym głównie gospodarki, które są powiązane z dolarem.
Mimo, że giełda rośnie, nie następuje odwrót od złotego kruszca, głównie z uwagi na atrakcyjność lokaty w dolarze, proszę porównać sobie złoto denominowane w złotówkach, euro i dolarach.
Eurodolar nie ma zagrożonego trendu, a to co działo się pod koniec tygodnia to dość płaska korekta, prawdopodobieństwo kontynuacji spadków jak i wzrostów jest podobna, więc nie polecam tej pary do szczególnej spekulacji.
USDJPY nadal w trendzie, jednak już z dużych wyhamowaniem, mimo wielu kosztownych operacji BOJ siła luzowania polityki pieniężnej USA jest silniejsza niż ta sama w Japonii.
Ogólnie jeśli ktoś chce się doszukiwać zmian sentymentu warto zwrócić uwagę na obligacje USA i surowce, to są główne mini bańki, które pompowane są gorącym pieniądzem.

Portfel w tym tygodniu zarabiał i mimo lekkich wahnięć dał satysfakcjonującą stopę zwrotu:
Stopa zwrotu od początku: 25,492.85 PLN
Stopa zwrotu TDT: 12.63%
Średnia stopa zwrotu: 23.67%
Średnie ryzyko ekspozycji: 20% co oznacza wystawienie na ryzyko średnio dwadzieścia procent wartości portfela przy dźwigni 1:100
Zmniejszona została ekspozycja na ryzyko portfela co przyczyniło się do ustabilizowania stóp zwrotu.

1 komentarz:

  1. Hej piszę do Ciebie, ponieważ zaglądam tutaj od kilku dni i dlatego zapraszam Cię na http://portfele-inwestorow.blogspot.com/ chcesz wziąć udział w projekcie?
    Jeśli tak to pomóż Mi stworzyć listę mailingową, która będzie bardzo pomocna w kontakcie z Wami w tym celu napisz na moja pocztę palacz.dominik@gmail.com ja sobie zapiszę wszystkich chętnych i niedługo podam dalsze informacje dotyczące RANKINGU. Serdecznie pozdrawiam Cashflow88

    Sorka Marcin, że tak w komentarzu tak jest najlepiej.

    OdpowiedzUsuń